Compact Canon film SLR with a 50mm f/1.8 normal lens. Aperture priority exposure automation. Check and clean serviced. Camera is in excellent and fully working condition. New light seals and mirror bumper foam installed. 50mm has tidy and scratch-free optics. Focusing adjusts evenly, aperture is clean and snappy. Some regular signs of use and ageing, general appearance is fine.
Canon lens cap is included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Category | SLR Cameras |
| Merkki | Canon |
| Model | AV-1 + FDn 50mm f/1.8 |
| Additional information | Battery: 6V 4LR44 / 4SR44 |
| Lens attachment | Canon FD |
| Film | 35mm |
| Classification | B / B+ |
| Location | Turku |