A film era Canon Classic with a 50mm f/1.8 normal lens. Check & clean serviced. Whole kit in excellent and full working condition. Camera has new light seals and mirror bumper foam. Lens has tidy and scratch-free optics and focusing adjusts smoothly. Just some regular cosmetic signs of use, general appearance is fine.
Canon lens cap is included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Category | SLR Cameras |
| Merkki | Canon |
| Model | AE-1 + FD 50mm f/1.8 S.C. |
| Additional information | Battery: 6V 4LR44 / 4SR44 / A544 / V28PX |
| Lens attachment | Canon FD |
| Film | 35mm |
| Classification | B / B+ |
| Location | Turku |
Every vintage camera and lens we sell has been inspected and cleaned by our authorized camera service. If necessary, the equipment has been serviced or repaired.
We provide a six-month (6-month) warranty on all our vintage products in working condition. Any possible defects or deficiencies, which are not covered by the warranty, are mentioned in the product description.