All-manual film body with a 50mm f/1.8 normal lens. Check & Clean serviced. All functions working properly. Shutter speeds and light meter on point. A few wear marks on the focusing screen, which can be seen in the finder image, but these are a minor cosmetic annoyance. Focusing and composition are not affected. Lens has tidy optics and smooth focusing. A couple tiny marks on the front lens, but these will not affect images in any way. New light seals installed. Regular cosmetic wear.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Category | SLR Cameras |
| Merkki | Canon |
| Model | FTb QL + FD 50mm f/1.8 S.C. |
| Additional information | Battery: 1.35V 625 (or equivalent) |
| Lens attachment | Canon FD |
| Film | 35mm |
| Classification | B |
| Location | Turku |
Every vintage camera and lens we sell has been inspected and cleaned by our authorized camera service. If necessary, the equipment has been serviced or repaired.
We provide a six-month (6-month) warranty on all our vintage products in working condition. Any possible defects or deficiencies, which are not covered by the warranty, are mentioned in the product description.