Canon's pro film SLR with a 50mm normal lens in excellent and full working condition. Shutter serviced 01/2026, also checked and cleaned. Shutter speeds and metering all on point. Body has some cosmetic wear and patina. 50mm is nice and tidy. Focusing adjusts evenly, though feels a tad dry. New light seals and mirror bumper foam installed.
Lens cap is included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Category | SLR Cameras |
| Merkki | Canon |
| Model | F-1 + FD 50mm f/1.8 S.C. |
| Additional information | Battery: 1.35V 625 |
| Lens attachment | Canon FD |
| Film | 35mm |
| Classification | B- / B+ |
| Location | Turku |
Every vintage camera and lens we sell has been inspected and cleaned by our authorized camera service. If necessary, the equipment has been serviced or repaired.
We provide a six-month (6-month) warranty on all our vintage products in working condition. Any possible defects or deficiencies, which are not covered by the warranty, are mentioned in the product description.