A versatile, yet easy-to-use film camera with a compact 35-70mm zoom lens. In excellent and full working condition and optics are tidy. Some regular cosmetic wear. Uses regular 1.5V AA batteries.
Lens cap and strap are included.
Warning: Last items in stock!
Availability date:
| Category | SLR Cameras |
| Merkki | Canon |
| Model | T70 + FDn 35-70mm f/3.5-4.5 |
| Additional information | Battery: 2x 1.5V AA |
| Lens attachment | Canon FD |
| Film | 35mm |
| Classification | B / B+ |
| Location | Turku |
Every vintage camera and lens we sell has been inspected and cleaned by our authorized camera service. If necessary, the equipment has been serviced or repaired.
We provide a six-month (6-month) warranty on all our vintage products in working condition. Any possible defects or deficiencies, which are not covered by the warranty, are mentioned in the product description.